Toplotna pumpa je uređaj koji apsorbuje toplotnu energiju sa jedne lokacije (spoljni izvori energije) i premešta je na drugu lokaciju (objekat koji se greje ili hladi).
Toplotne pumpe VODA-VODA
Toplotne pumpe Geosolar tipa voda-voda se koriste u sistemima sa sondama, zemaljskim kolektorima, energetskim stubovima i podzemnim vodenim tokovima što je i najčešći slučaj.
Toplotne pumpe VAZDUH-VODA
Toplotne pumpe Geosolar tipa vazduh-voda su idealne za zagrevanje I hlađenje stambenih I poslovnih prostora kao I za zagrevanje sanitarne vode u etažnim prostorima.
Toplotna pumpe za dogrevanje bazena
Toplotne pumpe vazduh-voda za dogrevanje bazena su vrlo jednostavne i ekonomične, sa vrlo visokim koeficijentom efikasnosti.
Najčešće postavljana pitanja sa odgovorima u vezi toplotnih pumpi
Toplotna pumpa je uređaj koji koristi sunčevu toplotu akumuliranu u zemlji ili podzemnim vodama za hlađenje i grejanje vašeg stana, kuće ili poslovnog prostora. To je vid nisko-temperaturnog grejanja.
Toplotna pumpa prenosi toplotnu energiju koja je akumulirana u zemlji ili podzemnoj vodi i transformiše je uz pomoć električne energije u toplotnu energiju koja je potrebna vašoj kući.
Da. Leti je proces obrnut, odnosno toplota iz unutrašnjosti prostorija se prenosi preko tečnog fluida u zemlju. Ovo je moguće ukoliko posedujete fan coil jedinice u vašem sistemu i tada dobijate centralno hlađenje u svim prostorijama podjednako. (Radijatorski sistem nema mogućnost centralnog hlađenja).
Ne. Jedan sistem je zajednički za oba režima rada. Potrebno je samo na glavnom kontroleru izmeniti režim rada i podesiti željenu temperaturu.
Pasivno hlađenje je najekonomičniji vid hlađenja. Tu se konstantno hladna bunarska voda koristi za hlađenje vašeg objekta pomoću fan-coil uređaja. Taj oblik hlađenja je najprirodniji i ujedno i zdraviji od hlađenja sa klima uređajima, jer se izbegava isušivanje vazduha.
S obzirom da zemlja ima mogućnost da apsorbuje toplotnu energiju sunca, da bi se iskoristila ova akumulirana energija toplota se preuzima od zemlje preko tečnog medijuma (rastvor vode, glikol, freon) i prenosi se do toplotne pumpe. A zatim uz pomoć vrlo male količine električne energije zagreva vaš stambeni ili poslovni prostor.
Postoje dva osnovna tipa: otvoren i zatvoren.
Kod otvorenog sistema toplotna pumpa koristi podzemnu vodu bunara kao izvor toplotne energije. Podzemna voda se dovodi pumpom do toplotne pumpe koja toplotnu energiju vode predaje dalje objektu, a zatim ista ta voda ohlađena za par stepeni se vraća u zemlju. Podzemne vode imaju konstantnu temperaturu tokom cele godine što ih čini odličnim izvorom toplotne energije. Bitno je znati da voda koja se vraća je ista i da joj nije promenjen hemijski ni biološki sastav, tako da ne zagađujemo okolinu. Toplotna pumpa u otvorenom sistemu voda-voda koristi različite količine vode u zavisnosti od kapaciteta i karakteristika koje su deklarisani od strane samog proizvođača. Količina vode se najčešće izražava u m3/h ili lit/sec i prikazana je u tehničkim karakteristikama uređaja. Uređaj sa grejnim kapacitetom od 10 KW radio bi sa približnim protokom vode od 1,7 m3/h, odnosno 0,5 lit/sec.
U zatvorenom sistemu toplotna pumpa koristi specijalno izrađenu cev koja je zakopana u zemlji i koja ima funkciju toplotnog izmenjivača. Cevni izmenjivač je povezan sa toplotnom pumpom koja se nalazi u unutrašnjosti objekta i formira zatvoren podzemni toplotni krug kroz koji teče fluid (voda-glikol za indirektnu ekspanziju i freon za direktnu ekspanziju). Za razliku od otvorenog sistema koji koristi bunarsku vodu, kroz zatvoren sistem pod pritiskom cirkuliše fluid koji prima ili odaje toplotu putem cevi. Ukoliko su postavljene cevii vertikalno, za rashladni kapacitet toplotne pumpe od 3,5kW potrebno je dubina od 36-80 m (u zavisnosti od toga da li je cev bakarna ili polietanska). Cevi se postavljaju u obliku slova U. Zatvoren sistem sa indirektnom ekspanzijom se pravi od polietanskih cevi. Ako se pravilno instaliraju ove cevi mogu imati vek trajanja 50-75 godina. Inertni su na hemijske reakcije koje se mogu javiti u zemlji i imaju jako dobru provodljivost. Ne smeju se koristiti PVC cevi.
Ne. Kroz cev teče fluid sa antifrizom koji štiti od zamrzavanja do temperature zemlje od -13C.
Toplotna pumpa će umanjiti vaše troškove za hlađenje i grejanje u zavisnosti od toga kakva izolacija postoji u vašoj kući. Ukoliko je dobra izolacija to je preduslov za male troškove pri hlađenju ili grejanju bez obzira na koji način se ostvaruje.
Da. U toplotnoj pumpi može da postoji jedan deo sa kojim toplotna pumpa može da uštedi i do 70% troškova koje bi imali ako bi se voda grejala na klasičan način. Bez obzira da li pumpa radi u režimu grejanja ili hlađenja moguće je zagrevati sanitarnu vodu za vaše potrebe.
Naravno. U tom slučaju postojeći kotao se zamenjuje sa toplotnom pumpom i pratećom opremom koja je potrebna.
Toplotna pumpa voda-voda ne zavisi od spoljašnje temperature. Izvor energije je zemlja koja ima konstantnu temperaturu tokom cele godine.
Oprema se instalira u unutrašnjosti vaše kuće, najčešće u podrumu ili garaži, izuzev toplotne pumpe koja uzima energiju iz vazduha, ona poseduje spoljašnju jedinicu.
Toplotna pumpa je četiri puta efikasnija u poređenju sa bilo kojim postojećim sistemom za grejanje. Taj odnos je u većini slučajeva veći ako se sistem ugradjuje kod same gradnje objekta i projektuje se po potrebi klijenta.
U eksploataciji i jedan i drugi imaju približnu efikasnost i uštedu. Koji sistem treba izabrati najviše zavisi od mogućnosti terena od toga da li ima adekvatan izvor vode sa odgovarajućim kapacitetom i mesto za odvod iste. Ako je takav slučaj, može se instalirati i iskoristiti otvoren sistem. Ukoliko to nije slučaj, horizontalan ili vertikalan zatvoren cevni sistem je podjednako dobra mogućnost.